

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5.1 mm |
| Width | 4.5 mm |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Height | 1.05 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Core Architecture(core/core processor) | SAR |
| Interface | SPI, Serial |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Max Power Dissipation | 3.5 mW |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Power Dissipation | 3.5 mW |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Bits | 12 |
| Input capacitance | 38 pF |
| Number of Inputs | 8 |
| Supply Type | Single |
| Max Input Voltage | 5.25 V |
| Reference Type | External, Internal |
| Sampling Rate | 125 ksps |
| Integral Nonlinearity (INL) | 2 LSB |
| Number of Converters | 1 |
| Number of Analog Inputs | 8 |
| Resolution | 1.5 B |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 71 dB |
| Differential Nonlinearity | 2 LSB |
| Schedule B | 8542390000 |
| Max Digital Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
| Input Type | Single Ended |
| Interface Type(Data Interface) | SPI, DSP |
| Analog Supply Voltage | 2.7 V to 5.25 V |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Configuration | MUX-S/H-ADC |
Stock: 88
Distributors
pcbx
Unit Price$7.07290
Ext.Price$7.07290
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $7.07290 | $7.07290 |
| 10 | $6.72490 | $67.24900 |
| 25 | $6.61548 | $165.38700 |
| 50 | $6.50784 | $325.39200 |
| 100 | $6.40200 | $640.20000 |
